FBA
Jasmin Mahmuzić , direktor FBA u intervjuu za UNA TV : Nepotrebno kreiramo dodatne rizike, ne koristimo raspoložive potencijale i propuštamo prilike za ubrzani razvoj, 26.12.2021. | 26.07.2022

Jasmin Mahmuzić , direktor FBA u intervjuu za UNA TV : Nepotrebno kreiramo dodatne rizike, ne koristimo raspoložive potencijale i propuštamo prilike za ubrzani razvoj, 26.12.2021.

Uprkos pandemiji koronavirusa i ekonomskoj krizi koju između ostalog izaziva, a prije zaključenja poslovne godine, možemo tvrditi da je očuvana stabilnost bankarskog sistema u BiH i FBiH

Direktor Mahmuzić sa studentima Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu

Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić: Komentarišući činjenicu da su banke u FBiH u prvih devet mjeseci ove godine zaradile više u odnosu na isti period 2019., odnosno period prije izbijanja pandemije, Mahmuzić kaže da su promjene u strukturi bilansa uspjeha pojedinačnih banaka uobičajene i očekivane u toku svake poslovne godine. "Značajnije promjene se dešavaju u slučajevima realizacije značajnih rizika. Iz ugla bankarskog regulatora i supervizora, nama je važna umjerena, realna i kontinuirana profitabilnost koja ukazuje na održivost poslovnih modela banaka, jačanje kapitala i sigurnost deponenata. U toku 2020. godine suočili smo se sa prvim udarom pandemije. Nastala kriza je imala snažne ekonomske posljedice uz povećanje kreditnog rizika. Pogoršanje makroekonomskih indikatora i rast kreditnog rizika doveli su do povećanja troškova koji se odnose na rezervisanja za kreditne gubitke u 2020. godini, što je utjecalo na smanjenje profitabilnosti na nivou bankarskog sistema u poređenju sa 2019. godinom. Oporavak ekonomije u 2021. godini, poboljšana makroekonomska očekivanja i realno smanjenje kreditnog rizika, primjetno umanjuje izdvajanja za kreditne gubitke u 2021. godini, a u odnosu na 2020. godinu. Zbog 'efekta šoka' u 2020. godini, ovi troškovi su nešto manji u tekućoj godini i u odnosu na 2019. godinu", istakao je Mahmuzić.

Prema njegovim riječima, ako poredimo rezultate koji su iskazani na kraju trećeg kvartala 2021. godine u odnosu na usporedivi period 2019. godina, struktura ukupnih prihoda i rashoda na nivou bankarskog sistema se mijenja, ali ne dinamično kao u 2020. godini. Prihodi i troškovi "Promjene u strukturi prihoda i troškova ne treba analizirati odvojeno od promjena u bilansu stanja. U periodu od dvije godine imamo rast ukupne aktive, kredita, depozita, ali i kapitala na nivou bankarskog sistema u FBiH. Raspon promjena, rast pozicija bilansa stanja, povećanje ukupnog obima transakcija i poslovanja, očekivano, dovodi do promjena u bilansu uspjeha. Za poređenja odabranih perioda možemo koristiti i izdvojene indikatore, povrat na kapital, povrat na aktivu i sl. Kod ovih indikatora nema vidljivih promjena na nivou sistema u FBiH. Za konačne ocjene i poređenja ipak trebamo sačekati i kraj 2021. godine", kazao je Mahmuzić. Na pitanje o tome kako i koliko trenutna politička situacija u BiH utiče na bankarski sektor i ekonomiju uopće, Mahmuzić kaže da nije pogrešno reći da su neki segmenti ekonomije stekli "imunitet na političke turbulencije". "Zbog koncepta razvoja regulatornog okvira i supervizije, ali i zbog snage i iskustva koje se nalazi u samom bankarskom sistemu, možemo biti sigurni u dugoročnu stabilnost našeg bankarskog sistema. Ipak, trpimo i trajnu štetu koja je rezultat hronične neizvjesnosti. Kreiramo dodatne rizike, ne koristimo raspoložive potencijale i propuštamo prilike za ubrzani razvoj", naglasio je Mahmuzić.

Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić Dodao je da dostignuća u određenim oblastima ekonomije, a tu svakako možemo izdvojiti i uvrštavanje BiH na listu zemalja koje imaju usklađen regulatorni i supervizorski okvir za banke sa relevantnim uredbama i direktivama EU, daje nam dodatne mogućnosti za unapređenje investicijskog rejtinga, djelovanje na nivoe kamatnih stopa i prilagođavanje novim globalnim izazovima u periodu nakon pandemije. Ekonomska pitanja "Ostaje nejasno da li ćemo i u kojem trenutku dati prioritet ekonomskim pitanjima", poručio je Mahmuzić. Govoreći o tome šta građani mogu očekivati u novoj godini, a kad je riječ o bankarskom tržištu, direktor Mahmuzić ističe da se trebaju nadati stabilizaciji internih prilika koje smo spomenuli u prethodnom pitanju. "U skladu sa svojim ovlaštenjima, Agencija za bankarstvo FBiH je zadržala mogućnost ciljane primjene posebnih mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica i oporavak ekonomije u uslovima pandemije i u prvom kvartalu 2022. godine. Pažnju usmjeravamo na očekivane promjene makroekonomskih politika vodećih centralnih banaka sa mogućim efektima na referentne kamatne stope.

Dodatni rizici su vezani za usporavanje ekonomskog oporavka ekonomija unutar EU, kao i mogući tok pandemije, rekao je Mahmuzić. Dodao je da u skladu sa trenutnim prognozama, nadamo se nastavku oporavka ekonomskih aktivnosti u BiH uz aktivan pristup subjekata bankarskog sistema, u intenzitetu koji smo imali i u tekućoj godini. "Trenutno stanje na tržištu upućuje na vjerovatno zadržavanje stabilnosti nivoa kamatnih stopa ili umjeren rast. Ipak, ne smijemo zanemariti potencijalne dodatne pritiske inflacije ili izmjene nivoa referentnih kamatnih stopa sa efektima i na naše tržište", zaključio je Mahmuzić.